رنگ پودری الکترواستاتیک

معرفی رنگ های پودری (الکتروستاتیک)

رنگ‌ های پودری، ذرات جامد بسیار ریزی هستند که از رزین و رنگدانه های مختلف تشکیل شده اند. رزین‌ ترکیبی چسبناکی است که تحت شرایط خاص خشک می شود.. رزین ‌ها ممکن است منشا گیاهی یا مصنوعی داشته باشند، رزین گیاهی از شیره درخت کاج و رزین‌های مصنوعی از ترکیبات آزمایشگاهی خاص تهیه می شوند. رزین‌ های گیاهی که رنگی شفاف و مایل به قهوه ای دارند، در تهیه لاک، جلا، جواهر و عطرسازی بکار می روند. اما رزین مصنوعی در تولید پلاستیک و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. تاریخچه استفاده از رنگ های پودری به دهه 1950 در ایالات متحده آمریکا باز می گردد. با گذشت زمان استفاده از رنگ های پودری به دلیل ویژگی های خاص از جمله عدم وجود حلال، آلودگی كم و دوام و پایداری بالا افزایش یافت، به طوری که امروزه این رنگ ها کاربرد گسترده ای در صنایع مخلف دارند. در سال های اخیر استفاده از آنها به عنوان یک روش رنگ کاری افزایش چشمگیری داشته است.انواع رنگ پودری

رنگ های پودری را می توان از نظر "پایه مواد اولیه" و "ظاهر و طرح" گروه بندی نمود که هر کدام بر اساس ویژگی های خود کاربرد خاصی در صنایع مختلف دارند.
الف) انواع رنگ پودری بر اساس پایه مواد اولیه

این گروه از رنگ های پودری دارای سطحی زیبا و مقاوم در برابر انواع مواد شیمیایی (نمک، حلال، اسید، سود)، خواص مکانیکی (خمش و ضربه) و خوردگی و سایش هستند. از طرفی قدرت چسبندگی و انعطاف پذیری بالایی داشته و در در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم می باشند. اما در برابر شرایط جوی و نور آفتاب مقاوم نیوده و پس از مدت کوتاهی تغییر رنگ داده و براقیت خود را از دست می دهند و در نهایت بر اثر پدیده گچی شدن از روی قطعه جدا می شوند همین ویژگی ها سبب استفاده گسترده از رنگ های اپوکسی به منظور پوشش قطعاتی که در محیط هایی با شرایط فرسایش و خوردگی بالا قرار دارند شده است. از جمله کاربرد های این رنگ می توان به استفاده در تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، لوازم خانگی دکوری، قطعات ماشین آلات و خودرو، ماشین آلات و لوله های صنعتی اشاره نمود.

این نوع رنگ پودری که با عنوان رنگ هیبریدی نیز شناخته می شود، شباهت زیادی به رنگ اپوکسی دارد، تنها تفاوت آن دارا بودن رزین پلی استر می باشد که باعث شده رنگ هیبریدی در مقابل رنگ پریدگی و شرایط جوی مختلف مقاوم، اما در برابر اشعه خورشید بسیار حساس باشد. به همین دلیل برای مصارف داخلی مناسب تر است. رنگ پودری اپوکسی پلی استر دارای ظاهری زیبا و خواص شیمیایی و مکانیکی خوبی است. این رنگ به دلیل طیف های متنوع و براقیت های مختلف پر مصرف ترین رنگ پودری در دنیا می باشد. از این رنگ برای رنگ آمیزی لوازم خانگی، قطعات خودرو (قطعاتی که در برابر نور مستقیم آفتاب نیستند)، مبلمان اداری و تجهیزات مدارس، قفسه بندی، قطعات الکتریکی و تابلوهای داخلی استفاده می شود.

رنگ های پودری پلی استر شباهت بسیاری به رنگ های اپوکسی-پلی استر دارد با این تفاوت که در برابر نور آفتاب مقاومت بسیار خوبی دارند و برای محصولات و قطعاتی که در فضای باز و محیط بیرون قرار می گیرند بسیار مناسب هستند. این نوع رنگ پودری در برابر طیف وسیعی از حلال ها و مواد شیمیایی نیز مقاوم است. استفاده از این پوشش رنگی در پروفیل های آلومینیومی، مبلمان شهری و فضای آزاد، سازه های ساختمانی، درب و پنجره های فلزی، قطعات خودرو (قطعاتی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند مانند کولر و تیغه برف پاک کن)، تابلو ها و علائم ترافیکی رایج است.

این نوع از رنگ های پودری علاوه بر ظاهر زیبا، یکدست و صاف، خواص مکانیکی عالی و خواص شیمیایی ایده عالی نیز دارد. همچنین رنگ ها پلی اورتان در برابر اشعه خورشید، رطوبت و زنگ زدگی نیز مقاوم هستند.. این رنگ برای محصولاتی که بصورت مداوم در برابر نور آفتاب قرار دارند بسیار مناسب است. همه این ویژگی های مطلوب سبب استفاده گسترده این نوع رنگ در صنایع مختلف شده است. از جمله کاربرد های رایج رنگ پلی اورتان استفاده برای ماشین آلات کشاورزی، مبلمان شهری، پروفیل های آلومینیومی، تابلوهای ترافیکی، نرده های آهنی و لوازم روشنایی فضای باز می باشد.


ب) انواع رنگ پودری بر اساس ظاهر و طرح

رنگ های پودری صاف و ساده پر مصرف ترین و اصلی ترین گروه رنگ های پودری هستند. این رنگ ها اغلب در صنایع و محصولاتی مانند لوازم خانگی، قطعات خودرو، پروفیل آلومینیوم، صنایع گرمایشی و سرمایشی کاربرد دارند.
میزان پوشش دهی:
با ضخامت 50الی70میکرون هرکیلوگرم پودر برروی سطح صاف 10الی 12مترمربع.

این رنگ که پوششی مشابه اثرات چكش بر روی صفحات فلزی ایجاد می نماید در صنعت آلومینیوم و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.
میزان پوشش دهی:
با ضخامت 90الی120میکرون هرکیلو گرم پودر بر روی سطح صاف6الی8متر مربع

این نوع رنگ پودری پوششی مشابه سطح سمباده بر روی صفحات فلزی ایجاد نموده و استفاده از این رنگ برای ظروف تفلون و لوازم آشپزخانه، مبلمان فلزی، تجهیزات برقی و کامپیوتر رایج می باشد.
میزان پوشش دهی:
با ضخامت 50 الی70میکرون هر کیلو گرم پودر بر روی سطح صاف8 الی 10متر مربع

این رنگ پوششی یکدست بر روی سطح ایجاد کرده و مقاومت بالایی در برابر سایش، خراش و ضربه دارد. از این نوع رنگ برای درب های ضد سرقت، درب و بدنه آسانسور، تجهیزات تابلوهای برق، سیستم های بایگانی، مبلمان فلزی و مبامان شهری استفاده می شود.
میزان پوشش دهی:
با ضخامت 80 الی 100میکرون هرکیلو گرم پودر برروی سطح صاف 6 الی 8متر مربع

رنگ های چروک طرح خاص و زیبایی را روی سطح قطعه مورد نظر ایجاد می کنند. این نوع پوشش رنگی دارای طیف وسیعی از طرح های مختلف است و برای رنگ آمیزی صنایع روشنایی، صنعت ساختمان، ظروف تفلون، بخاری و سایر لوازم خانگی بکار می رود.

این رنگ در ابتدا پوششی بدون طرح روی سطح ایجاد می نماید. پس از مرحله پخت رنگ با استفاده از کاغذ یا فیلم و دستگاه های مخصوص طرح روی پوشش رنگی ایجاد می شود. این رنگ ها براقیت های مختلف دارند و در و نوع سمباده ای و صاف تولید می شوند و در صنایع کابینت سازی و پروفیل آلومینیوم کاربرد دارند.

پوشش رنگ متالیک طیف مختلفی از رنگ ها را شامل شده و زیبایی، کیفیت، خواص مکانیکی و ثبات رنگ بالایی دارد. عدم ایجاد گرد و غبار و قابلیت بازیافت و استفاده مجدد از ویژگی های بارز این رنگ است ک در صنایع فلزی دکوراتیو بیشترید استفاده را دارد.

رنگ ورنی که بصورت بی رنگ و رنگی قابل تولید است معمولا به عنوان یک لایه محافظ برای افزایش براقیت قطعه رنگ شده استفاده می شود. کاربرد این رنگ بیشتر در وسایل تزیینی، مبلمان فلزی، چراغ خودرو و ظروف تفلون است.مراحل رنگ آمیزی با رنگ پودری الکترواستاتیک

در ظاهر به نظر می رسد رنگ آمیزی قطعات با استفاده از رنگ های پودری کاری ساده است. اما در واقع برای حصول یک رنگ آمیزی مناسب و با کیفیت مراحل زیر باید طی شود:


 • 1 - چربی گیری و آبکشی گرم

  قبل از هر کاری لازم است به منظور حذف مواد زائد و آلودگی ها، تمام سفارشات بصورت کامل و دقیق چربی گیری شده و با آب گرم شستشو داده شوند. سپس آماده ورود به مرحله بعد خواهند شد.
 • 2 - فسفاته آهن و کروماته

  در مرحله دوم و پس از چربی گیری و آبکشی گرم و حذف مواد زائد، قطعات وارد مرحله فسفاته آهن و کروماته می شوند و پوشش فسفاته بر روی قطعات با جنس های مختلف قرار می گیرد.
 • 3 - آبکشی سرد و سیلر کروماته

  مرحله بعدی در فرآیند آماده سازی قطعه برای اجرای رنگ پودری الکترواستاتیک قطعات مرحله آبکشی سرد و سیلر کروماته است. در این مرحله از سیلر کروماته برای سیل کردن سطوح فسفاته استفاده می شود.
 • 4 - کوره خشک کن

  پس از انجام مراحل فوق قطعات وارد کوره خشک کن می شوند تا آب و بخار به جای مانده از مراحل قبل از قطعه مورد نظر برطرف شده و قطعات کاملا خشک آماده ورود به مرحله رنگ کاری شود.
 • 5 - پاشش رنگ توسط گان

  به منظور رنگ آمیزی با استفاده از رنگ های پودری ابتدا پودر میکرونیزه را داخل گان پاشش تحت ولتاژ بالا قرار می گیرد تا ذرات رنگ دارای بار الکتریکی مثبت شوند. پس از عبور از لوله گان پودر رنگ توسط فشار باد پاشیده می شود. قطعه مورد نظر که دارای بار منفی (اتصال ارت) می باشد پودر دارای بار مثبت را جذب نموده و رنگ بصورت یکنواخت کل سطح قطعه را با هر ابعاد و زاویه ای پوشش می دهد بطوری که هیچ قسمت رنگ نشده ای روی قطعه باقی نمی ماند. پاشش رنگ می تواند به صورت دستی یا مکانیکی صورت پذیرد. پس از پاشش رنگ توسط دستگاه های هوشمند، به منظور تکمیل روند و بررسی قطعه رنگ کاری شده اپراتور می تواند با استفاده از دستگاه دستی رنگ آمیزی نقاط احتمالی به جای مانده را رنگ بپاشد تا قطعات به صورت کاملاً رنگ آمیزی شده به مرحله بعد بروند.
 • 6 - پخت رنگ

  پس از پاشش رنگ، قطعه رنگ شده به منظور ایجاد یک پوشش مطلوب و با کیفیت، در کوره پخت با دمای 160-200 درجه سانتی گراد به مدت 10 الی 25 دقیقه قرار می گیرد.
 
 


روش های پاشش رنگ پودری
در روش کرونا تفنگ هاي پاشش رنگ در ساده ترين شکل داراي يک لوله استوانه اي و الکترود باردار کننده در انتها مي باشند که ذرات پودر از ميان هاله اي از هواي فشرده يونيزه شده در نزديکي سر تفنگ عبور کرده و باردار ميشوند.
اين الکترود در وضعيت کاربردي داراي ولتاژي در حد 60 الي 100کيلو ولت مي باشد که ميدان الکتريکي بسيار بالايي را در نزديکي الکترود ايجاد ميکندو ذرات پودر در عبور ناگزير خود از اين ميدان از طريق بار منفي موجود در آن باردار مي شوند تا بتوانند به خوبي به سطح قطعه بچسبند .

* مزایا:
- شارژ سریع ذرات پودری
- جابجایی ذرات پودری به سوی محصول به کمک میدان الکترواستاتیک
- امکان تغییر رنگ و شستشوی سریع
- امکان تغییر لایه ضخامت رنگ با ولتاژهای مختلف

* معایب:
- کاهش باردار شدن ذرات در صورت میدان الکترواستاتیک زیاد
- پوشش دهی ضعیف در زوایا و نقاط کور
- امکان پوست پرتقالی شدن سطح در اثر تغییرات ولتاژ

در روش ترایبو تفنگ پاشش بر اساس باردار سازي توسط سايش پودر طراحي شده است. به اين شکل که پودر رنگ تحت فشار هوای فشرده از استوانه ی لوله ای با طولي بيشتر از تفنگي کرونا عبور ميکند . جنس اين استوانه از تفلون مخصوص است که تماس پودر با پليمر رنگ را داراي بار مثبت ميکند.

* مزایا:
- بدليل نبود ولتاژ بالا و يکنواخت بودن ميزان بار الکتريکي در ذرات و حذف قفس فارادي، پوشانندگي در زوايا، سطوح داراي پيچيدگي ها و نقاط کور و کنج ها به شکل بسيار مطلوبي اعمال ميشود .
- عدم نیاز به ژنراتور ولتاژ

* معایب:
- محدوديت اين سيستم پاشش صرفا سازگاري رنگهاي محدود به اين سيستم ميباشد , يعني فقط رنگهاي ساخته شده متناسب با سيستم ترايبو قابل استفاده در اين تفنگي ها ميباشد ولي برخلاف رنگهاي کرونا , محصولات سازگار با ترايبو قابليت استفاده در تفنگي هاي کرونا را نيز دارند .
- محدودیت در شارژ ذرات پودری کوچکتر از 10 میکرون
- تغییر رنگ و شستشوی وقت گیرمزایای استفاده از رنگ های پودری الکترواستاتیک


 • عاری از فلزات سنگین و سمی مانند سرب و کادمیوم

 • عدم وجود حلال و بخارات مضر ناشی از آن

 • ضریب ایمنی بالاتر از نظر آتش سوزی نسبت به رنگ های مایع

 • کاربرد نسبتا سهل و آسان

 • صرفه جویی در زمان و افزایش سرعت تولید

 • ضایعات کم، امکان بازیافت و استفاده مجدد

 • افزایش طول عمر قطعات رنگ آمیزی شده

 • ماندگاری و مقاومت بالا

 


معایب استفاده از رنگ های پودری


 • هزینه بالای تجهیزات

 • غیر قابل حمل بودن تجهیزات و محدود بودن فرآیند به کارگاه

 • محدودیت اندازه قطعات بر اساس ظرفیت تجهیزاتخدمات رنگ پودری شرکت کوشا صنعت فام


امروزه خدمات رنگ پودری به عنوان یک جایگزین مطلوب در صنعت رنگ آمیزی مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به کیفیت رنگ و سهولت در اجرا توانسته است از جایگاه مناسبی در این صنعت برخوردار شود. شرکت کوشا صنعت فام با بیش از 10 سال سابقه در حوزه خدمات رنگ پودری آماده ارائه خدمات و همکاری با تمامی ارگانهای دولتی و خصوصی در تهران و البرز می باشد.

مشاهده نموه کارها

ویژگی های خط رنگ پودری کوشا صنعت فام

 • خط کاموایر به طول 25 متر
 • جرثقیل تخلیه و بارگیری ۲ تن سقفی
 • شستشو، چربی گیری، فسفات و وان آبکشی
 • امکان بارگیری حتی در ایام تعطیل و خارج از ساعات اداری
دریافت مشاوره